Dla czego żelkoty ulegają destrukcji

Żelkot, to żywica poliestrowa, która stanowi powierzchowna warstwę prawie wszystkich łódek, które konstruuje się seryjnie. Żelkot tworzy zewnętrzną powierzchnię i jest odpowiedzialny za kosmetykę łodzi. W momencie procesu produkcji łodzi, żelkot rozpyla się na wypolerowanym szkielecie kadłuba. Następnie warstwy kalafonii impregnowanego włókna szklanego są kładzione do formy, sporządzając kadłub. Odrębną technologią budowy kadłuba jest układanie włókna szklanego na sucho, a następnie nasycenia go żywicą, jednakże tak czy inaczej, efekt ostateczny to zewnętrzna powłoka żelkotu pokrywającego konstrukcję kadłuba.

Żelkot często ulega zużyciu, które to zniszczenie robią promieniowanie UV od słońca. Najlepszym sposobem, ażeby ten proces ograniczyć, to woskowanie kadłuba dwa razy do roku. Tego rodzaju zabiegi są nieodzowne, żelkoty uzyskują na nowo połysk. Po stopniu utlenienia się, stwierdza się na ile uszkodzony jest kadłub. Jest parę metod, które pozwolą na nowo zdobyć nowy połysk żelkotu.

Jeśli stopień utlenienia jest znaczący wystarczy użyć sprawdzonego laku czyszczącego. Usunie utlenione fragmenty kadłuba przy jednoczesnym narzuceniu laku. Dla cięższych zniszczeń będą konieczne bardziej stanowcze działania. Co za tym idzie, koszty także będą większe.
Przed założeniem laku lub odmiennych substancji należy upewnić się, czy łódź jest w dostateczny sposób wyczyszczona z syfu, pył i każdych różnych nieczystości.

Zniszczenia wywołane przez promienie UV prowadzą do tego, że kadłub wygląda jakby nigdy nie był woskowany, aby to przerobić, należy odrestaurować żelkoty. Bowiem na łodziach są obszary, gdzie żelkot jest na tyle uszkodzony, że pozostaje tylko możliwość mokrego szlifowania. Ewidentnie, istnieje parę pułapek, podczas procesu mokrego wygładzania. Potencjalnie istnieją miejsca gdzie <żelkot jest bardzo delikatny, jeżeli zauważysz, że żelkot zaczyna być przezroczysty, warstwa staje się bardzo luźna, to zatem przestań szlifowania.

Odmienną odmianą odnowy żelkotu jest malowanie wysoko gatunkową farbą. Zamalowywanie kadłuba jest drogie, lecz jest to proces, który łódź odnowi o przynajmniej 10 lat i wystarczy na kolejne 10 lat.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Content Protected Using Blog Protector Plugin By: Make Money.