Jak leczyć jąkanie i seplenienie? | Najlepszy blog pod słońcem

Jak leczyć jąkanie i seplenienie?

Przeważnie opiekun w żłobku, a nie rodzice, jest pierwszą osobą, jaką zauważa wadę wymowy u dziecka. To jest gminny wysiłek, dziecka, wychowawcy i rodziców, aby ich wychowanek mówił, a nie seplenił. Jeśli problemy z mową nie ustąpią do początków szkoły, to jedyną receptą na poprawę mowy jest wizyta u doktora specjalisty, który z analizuje słuch oraz skieruje do terapeuty mowy i języka.

Występują trzy rodzaje niedoskonałości wymowy u dzieci. Zakłócenia czystości mowy, powodują, że dzieci mają trudności z wymawianiem dźwięków do tego stopnia, że nie są one zrozumiałe przez nie same. Zakłócenia powstające z braku biegłości mowy, jak jąkanie się – utrudniają harmonijny rozwój ich mowy. Trzeci typu zaburzeń, to mimowolna transformacja wysokości lub dźwięku głosu, która to może sprawiać u dzieci ból i dyskomfort.

Dzieci mają problemy z właściwą wymową z wielu powodów. Warunkować mogą ją elementy wrodzone, takie jak rozszczep podniebienia czy wątłe mięśnie kości twarzy. Wada wokalizacji wiąże się również z genetyką, odpowiada ona za jąkanie, co często często zdarza się dzieciom na wczesnym etapie ich wzrostu.

Chociaż około 5 procent dzieci w wieku od 2 do 5 roku życia zacina się w tym krótkim okresie, to tylko mniej aniżeli 1 procent dzieci przenosi na następny etap swojego wzrostu jąkanie, jako wadę wymowy.

Kiedy dzieci seplenią, to widocznie mają kłopot z ułożeniem języka przy przednich zębach. Takie ułożenie języka odpowiada za wymowę spółgłosek “s” i “z”. Jest to problem, które pogłębia się po przez zgubne przyzwyczajenia językowe. Dziecko ma problemy z wymową określonego dźwięku, to tym samym uczy się wymawiać je w nieprawidłowy sposób. Tak więc niewyraźna dykcja stała się pogłębionym nawykiem.

Zaburzenia wymowy można wyleczyć, warunek jest jeden – muszą zostać zdiagnozowane jak najwcześniej. Skuteczną terapią jest tzw metoda krakowska. Zbiór ćwiczeń dla dzieci poprawiających dykcję poprzez zabawę i gimnastykę wielosłowną.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Content Protected Using Blog Protector Plugin By: Make Money.