Weselne i ślubne zwyczaje.

Każdy z nas podsłuchiwał o zwyczajach ślubnych. W zależności od kraju, regionu w którym się żyjemy. Istnieją setki obyczajów, różne rozmaite ich formy. W każdym rejonie nie zależnie gdzie się znajdziemy, dostrzeżemy wspólne elementy obrzędów ślubnych, weselnych.
Do takich łącznych elementów można zaliczyć błogosławieństwo. W mieszkaniu panny młodej zgodnie z wielo wiekową tradycją najstarsi członkowie rodziny udzielaja błogosławieństwa narzeczonym.
Po błogosławieństwie narzeczeniu wzruszają do kościoła. Dzisiaj pan młody w towarzystwie rodziców i świadków przybywa do mieszkania panny młodej. Następnie orszak ślubny wyrusza do kościoła. Do kościoła pierwszy udaje się pan młody i tam czekna na pojawienie się panny młodej która jest prowadzona przez ojca.
Często można już spottkać, że narzeczeni wchodzą do kościoła razem. Po zakończeniu ceremonii zaślubin rodzina i zaproszeni zaproszeni składają młodej parze życzenia.
Zwyczaj syopabia drobnych monet i ryżu jest znakiem dobrobytu, który z małżonków zbierze więcej monet ten będzie rządził domem.
Podróż młodej pary na wesele rzeszów też charakteryzuje się swoimi obyczajami. Jako pierwsi miejsce ślubu odjeżdżają rodzice młodej pary, nastepnie ona sama a na jako ostatni goście. Należy pamiętać żeby Młoda para nie przybyła na wesele za wcześnie. To rodzice i goście powinni pozdrawiać parę w miejscu wesela. Rodzice dokonuja przywitania zgodnie ze staropolskim zwyczajem – chlebem i solą.
Następnie obecni goście wznoszą toast. Para młoda wyrzuca szkło za siebie, które naturalnie powinno się rozbić.
Pośrodku stołu weselnego zasiada młoda prara. Obok pana młodego powinna siedzieć matka oraz świadek małżonki, a po stronicy małżonki powinien zasiadać ojciec jak również świadek pana młodego.
Po podaniu pierwszego posiłku nowożeńcy dają znak do imprezy. Odbywają pierwszy taniec, następnie robią to rodzice jak również pozostali zaproszeni.
Od tego momentu posiłki i taniec przeplatają quizy tworzone przez orkiestrę.
Zgodnie ze obyczajem około północy mamy oczepiny. Pan młody rzuca swój musznik który chwytają kawalerowie a panna młoda wypuszcza welonem który starają się pochwycić dziewczyny.
Po oczepinach na sali pojawia się tort ślubny który jest dzielony przez młodą parę. Narzeczeni raczą siebie nawzajem następnie rodziców i innych gości.
Dalsza uciecha trwa do wczesnego rany aż do chwili gdy ostatni wytrwali goscie nie porzucą parkietu. Po zabawie wszyscy udają się odpocząć żeby bawić się podczas poprawin.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Content Protected Using Blog Protector Plugin By: Make Money.