Wydajne zmiękczacze

Zmiękczacze są hydraulicznymi urządzeniami przepływowymi, których zadaniem jest zmniejszenie twardości wody przez usunięcie z niej albo redukcję liczby kationów magnezu oraz wapnia (ich istnienie jest wyznacznikiem do ocenienia tak zwanej twardości ogólnej). Najzwyklejsze zmiękczacze to przepływowe filtry wody wypełnione złożem zmiękczającym (żywicą kationitową) lub odpowiednim wkładem filtrującym.

Troszkę bardziej rozbudowane zmiękczające filtry do wody mają głowice sterujące półautomatyczne albo całkowicie zautomatyzowane. Ze względu na chemiczną specyfikę procesu wymiany jonowej (a w owym przypadku kationów Ca 2+ oraz Mg 2+) obecnej podczas zmiękczania wody wydajność zmiękczacza (możliwości zmiękczenia wody) jest określana przy użyciu tak zwanej zdolności jonowymiennej. To liczba jonów powodujących twardą wodę, które mogą zostać usunięte (a w zasadzie zamienione na inne kationy na przykład Na +) przez pojemność złoża w filtrze. objętość tą wyraża się w mg węglanu wapnia.

W najmniej zaawansowanych filtrach wkład zmiękczający po osiągnięciu kresu swojej możliwości jonowymiennej zatraca swoje właściwości i nadaje się do kosza. W trochę bardziej zaawansowanych konstrukcjach, dysponujących głowicą sterującą możliwa jest regeneracja złoża kationitowego poprzez solankowanie dysocjującym w łatwy sposób roztworem zawierającym te same kationy co kationitowa żywica (z reguły płucze się żywicę Na+ roztworem zwykłej soli NaCl). Zabieg ten umożliwia przywrócenie możliwości usuwania twardości złożu filtracyjnemu, a w rezultacie na długi okres czasu używania zmiękczacza wody pomiędzy wymianą złoża.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed.You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Content Protected Using Blog Protector Plugin By: Make Money.